یکشنبه, 03 تیر 1397 - Sunday, 24 June 2018
کد خبـر : 280
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۲

آموزش فقه فضای مجازی واجب است

به دلیل گستردگی استفاده از فضای مجازی، فاقد یک رساله فقه فضای مجازی در کشور هستیم که باید آموزش فقه فضای مجازی به شکل واجب پیگیری کنیم.

آیت الله غلامعلی صفایی‌بوشهری شامگاه جمعه در دوره تربیت مربی راهنمایان فضای مجازی در مجتمع خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: با توجه به گستردگی فضای مجازی امروزه به عنوان یکی از ابزارهای قدرت در سطح جهان مطرح است که می‌تواند در آینده جهان تاثیرگذار باشد.

وی افزود: این فرصت شرایطی را پیش روی جهانیان قرار داده که اگر کشوری به آن حد از مرجعیت علمی در فضای مجازی دست پیدا کند، قطعا در مدیریت آینده جهان و عرصه توسعه و پیشرفت نقش کلیدی به هعده خواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر تصریح کرد: شناخت فضای مجازی و رسیدن به شرایطی که بتوان آن را مدیریت کرد، قطعا از لحاظ عقلی واجب و ضروری است که اگر دیر بجنبیم و نتوانیم آن را مدریت کنیم، طبیعی است دیگران آن را مدیریت خواهند کرد که در آن صورت می‌توانند فضای ملی ، دینی، استقلال و حتی هویت مذهبی ما را تحت شعاع برنامه‌های خود قرار دهند.

وی با اعلام این که آینده از آن کشوری است که بتواند از امروز فضای مجازی را در دست گیرد ، گفت: همان گونه که در فضای سخت نیاز به ابزاری برای دفاع در مقابل تهاجم دشمن داریم در فضای مجازی که بسترسازی جنگ نرم است نیز باید این ابزار را در دست گیریم تا مغلوب اندیشه های دشمنان از طریق این فضا نشویم.

امام جمعه بوشهر یادآور شد: چه بخواهیم و چه نخواهیم مدیریت جهان دقیقا بر اساس میزان اشرافیت بر فضای مجازی ایجاد می‌شود، پس باید به عنوان عنصری که در پدافند عامل و غیرعامل، نقش تعیین‌کننده‌ای دارد به آن نگاه شود.

صفایی‌بوشهری گفت: این بدان معنا نیست که باید در عرصه فضای مجازی به روز بود ، که این به روز بودن هم نوعی عقب‌افتادگی است پس باید یک گام بیش از شرایط موجود و به روز، جلو بود تا بتوانیم دیگران را مدیریت کنیم قبل از ان که مدیریت بشویم.

وی ادامه داد: با وجود این که فضای مجازی در حال فتح جهان است و ما به عنوان یک مسلمان نیازمند داشتن یک فقه پویای در حوزه شبکه‌های مجازی هستیم ، متاسفانه تاکنون مغفول واقع شده است.

امام جمعه بوشهر یادآور شد: به دلیل گستردگی استفاده از فضای مجازی، فاقد یک رساله فقه فضای مجازی در کشور هستیم که باید آموزش فقه فضای مجازی به شکل واجب پیگیری کنیم. 

وی ادامه داد: این شرایط برای استانی مانند بوشهر، که به دلیل این که دومین استان جوان کشور است از  اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه